Cami İçi Süsleme

 

Cami içi süslemeler yaklaşık 350 yıl kadar önce ufak desenler ve motiflerle başlamış, gelişerek ve şekillenerek günümüze kadar ulaşılmıştır. Cami süslemeleri tamamen farklı bir sanat eseri olup, Türkiye’de nadir olarak hat sanatları yetişmektedir.Lazerli şekil vermenin yanı sıra Cami iç dekorasyonuna uygun anlamlı bir bütün oluşturabilmek, bilgisayarların ve hazır süsleme araçlarının yapamayacağı bir iştir. Camiye girince ilk etapta Cami iç dekorasyon ve   cami içi süslemeler göze çarpmaktadır. Etkileyici ve güzel bir cami içi dekorasyonu işini seven ve hayal gücü yüksek nakkaş ustalarının işidir.

Modern çağda evlerimizin iç dekorasyonunu yapan meslek dalı iç mimarlar olarak anılsa da 450 – 500 yıl öncesinde cami dekorasyonu yapan kişilere de  ve Cami nakış ve nakkaş ustaları olarak anılmaktadır.

NAKKAŞ USTALARI

450- 500 yıl önce İran’da ortaya çıkan bu meslek, Osmanlı mimarisinden etkilenmiş, yayılması ve planlanan Nakkaş ustası ilk olarak İran’dan Osmanlı’ya getirtilen maaş karşılığında atölye tesis edilerek camilere süsleme yapılması istenen Nakkaş ŞAHKULU ve birkaç minyatür ustası ile birlikte Osmanlı’da bir çok camide cami içi süsleme çalışmaları yapmıştır. Bu dönemlerde en güzel eserler Cami Nakkaş ustası ŞAHKULU ve yetiştirdiği genç nakkaşlar sayesinde günümüze kadar gelmiştir.

Yağlı boya ve sulu boyalarla Osmanlı’dan bu yana cami süslemesi yapan nakkaşlar, Osmanlı’da kanun olarak yayınlanan sadece Müslümanlar tarafından yapılması şeklinde çıkarılan kanun sonrasında herkesin yapabileceğini gösterir şekilde değiştirilerek genç nakkaş ustalarının yetişmesine olanak sağlamış günümüze kadar gelmiştir.

Nakış ve Nakkaş Fiyatları

Cami içi süsleme çalışmalarında ilk başta nakış ve nakkaş fiyatları genellikle işçilik olarak ağır basmakta, bu yüzden fiyatların bir çok kısmını işçilik oluşturmaktadır. Duvar nakışları, tezhib ustaları, suret ustaları, nakışlara renk veren Renkzenler ekip olarak gelip beraber çalışmakta ve Nakış ve Nakkaş ustalarının fiyatlarına doğrudan tenzip edilmektedir.

Şimşek Yapı Nakış ve Nakkaş Çalışmaları

Türkiye’nin dört bir yanında ve yurt dışında toplam 400’e yakın Cami içi Süsleme hizmeti vererek sektörde çığır açtık. Cami Nakış ve nakkaş ustalarımızın ellerinde bütünleşen ve camilerimizin güzelleşmesine katkı sağlamak adına birçok projemizi başarılı bir şekilde tamamlayarak teslim ettik.

Kubbe kaplama hizmeti, kurşun kaplama hizmeti ve bakır kaplama hizmetimizin tümüne gelişmiş ekip ve teknolojimizle cevap vermekte ve Cami inşaat projelerinizin her bölümüne işinde uzman ekibimizle müdahale edebilmekteyiz.

Cami Nakış ve Nakkaş projelerimize BURAYA tıklayarak ulaşabilir, fiyat teklifi alarak ücretsiz proje desteği talebinde bulunabilirsiniz.

 

Designed By Süleyman Yoncalık